13 Mart 2008 Perşembe

Internet yurtdışı çıkışı 157 Gbps'a yükseldi

Türk Telekom'un yurtdışı internet çıkışı bugün 157 Gbps'a yükseldi. Hedef yıl sonunda hızın 350 Gbps'a ulaştırılması. 2005 yılı sonunda Türkiye'nin yurtdışı internet çıkışı sadece 33 Gbps'dı.
Türk Telekom, Türkiye’de internet bağlantısının hızlanması ve yurtdışı merkezli internet sitelerine erişimin kolaylaşması için internet yurtdışı çıkış hızını artırdı. 2005 yılında 33.6 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızı bugün itibariyle 157 Gbps’ye yükseldi. Bu sayede Türkiye'den yurtdışında en çok erişilen MSN, Google, Facebook, Youtube gibi sitelere, internetin en yoğun kullanıldığı dönemlerde bile kullanıcıların sorunsuz erişmesi hedefleniyor. 2005 yılından bu yana yurtdışı bağlantı hızını 5 kat artıran Türk Telekom'un 2008 yıl sonu hedefi ise 350 Gbps hıza ulaşmak.
Yaklaşık 4,5 milyon ADSL geniş bant kullanıcısının ortalama hat başına 1 Mbit/s bağlantı hızı kullandığı Türkiye'de tüm aboneler aynı anda yurtdışı sitelere erişmeye çalıştığında ve kapasitelerinin tamamını kullandığında Türkiye'den yurtdışına yaklaşık 4.500 Gbps çıkış kapasitesine ihtiyaç duyuluyor. (1 Gbps = 1024 Mbps)
Ancak tüm kullanıcıların aynı anda internete bağlı olmaları ve hepsinin yurtdışında barındırılan sitelere erişmesi teorik olarak mümkünse de böyle bir durumla şimdie kadar karşılaşılmış değil. Internet Servis Sağlayıcıların genel yatırım ön görülerinde 6 ile 10 aboneden birisinin internete bağlı olması öngörülüyor.
Türk Telekom yurtdışına yerleşiyor Türk Telekom, internet yurtdışı çıkış hızını artırmanın yanı sıra, yine aynı amaçla 2007 yılında Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta ses ve veri iletimini kapasitesini arttırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açtı. New York ve Uzakdoğu’da da POP noktaları kurmak amacıyla görüşmeleri devam ediyor. Kurduğu bu network sayesinde Türk Telekom dünyada internet trafiğinin buluştuğu ve değiştiği noktalarda faaliyet gösteren şirketlerle anlaşmalar yaparak, müşterilerinin yurt dışı merkezli internet sitelerine daha hızlı, kolay ve güvenli şekilde erişmesini sağlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, “Türk Telekom olarak hıza ve teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyoruz. İnternet çıkış hızındaki artış 5 kat ile sınırlı kalmayacak, yılsonunda hızı 350 Gbps’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Böylece 2005 yılı sonunda 33 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızını 10 kat artırmış olacağız.” dedi.

0 yorum:

Yorum Gönder