15 Mart 2008 Cumartesi

Internet uçağa biniyor

Uçak yolcuları, artık elektronik postalarını seyahat ederken de kontrol edebilecek. Amerikan Jetblue Havayolu şirketi, bir uçağında sınırlı internet hizmeti sunmaya başlıyor.
İSTANBUL - Dünyada artık birçok kişinin iletişim kurmak için elektronik postayı tercih etmeye başlaması, havayollu şirketlerini harekete geçirdi. Amerikan havayolu şirketi Jetblue, 11 Aralık’tan itibaren bir uçağında sınırlı internet hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Hizmet sayesinde Blackberry ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları, binlerce metre yüksekteyken Yahoo hesaplarındaki elektronik postalarını kontrol edebilecek ve elektronik posta gönderebilecek.

Jetblue’nun hizmeti, internette sörf yapılmasına ya da elektronik postalarla beraber gönderilen dosyaların görülmesine olanak tanımıyor.

Ancak, uçağın basın için düzenlenen ilk deneme uçuşunda, internete bağlanmanın yerdeki kadar kolay olmadığı anlaşıldı. İnternete erişim, 20 dakika gecikmeli sağlandı ve bağlantıda zaman zaman kopukluklar yaşandı.

Ancak yetkililer, bu aksaklıkların kısa sürede giderileceğini umut ediyor.

Bu arada, Jetblue, kısa bir süre sonra tüm filosunda aynı hizmeti sunmayı hedefliyor.

Uzmanlar, yakın bir gelecekte tüm uçaklarda internetin tam kapasiteli bir şekilde kullanılmaya başlabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

0 yorum:

Yorum Gönder