15 Mart 2008 Cumartesi

ABD’de internete duyulan güven arttı

Trend Micro İnternet Güven Araştırmasına göre, son altı ayda kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya’da artarken, İngiltere, Fransa ve Almanya’da azaldı.
İSTANBUL - Antivirüs ve içerik güvenliği uygulamaları alanında faaliyet gösteren firmalar arasında yer alan Trend Micro, 2007’nin 3. çeyreğinde yapılan İnternet Güven Araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Yılda iki defa yapılan ve kullanıcıların interneti kullanırken kendilerini ne kadar güvende hissettiklerini ölçmeyi hedefleyen araştırmaya göre, kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya’da artarken İngiltere, Fransa ve Almanya’da azaldı. Dünya çapında internete güvenen kullanıcıların oranı ise yüzde 40,7’ye yükseldi.

Araştırma, ABD’de interneti ‘çok güvenli’ bulan kullanıcıların arttığını, Şubat ayında yüzde 45 olan bu oranın yüzde 53’e ulaştığını gösteriyor.

İnternetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğini düşünen Amerikalı kullanıcıların sayısında da artış gözlenen araştırma sonucuna göre, Şubat ayında yüzde 26 olan bu oran Ağustos ayında yüzde 32’ye ulaştı.

Araştırmaya göre, ABD’de internet üzerinden bankacılık işlemleri yapan ve kamu alanlarında kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış var.

İnterneti güvenli bulan Japon kullanıcıların oranı da Şubat ayına göre yüzde 18 artarken, virüs vakasıyla karşılaşan kullanıcıların oranı geçen altı aylık dönemde yüzde 17’den yüzde 13’e düştü.

Japonya’da kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranında da yüzde 15 artış oldu.

İNGİLTERE, FRANSA VE ALMANYA’DA İNTERNETE DUYULAN GÜVENDE AZALMA
Araştırma sonucuna göre, İngiltere, Fransa ve Almanya’daki kullanıcıların internete duydukları güvende azalma olduğu, İngiltere’de son altı ayda bilgisayarında kötü amaçlı yazılım görülen kullanıcıların oranının Şubat ayına göre yüzde 11 artışla yüzde 42’ye ulaştığı görülüyor.

İngiltere’de internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapan ve kamu alanlarındaki kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırmaya göre, Fransa’da kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranı yüzde 46’ya geriledi.

Almanya’da internetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğini düşünen kullanıcıların oranının yüzde 18’e düştü.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Erol Alptuna, kullanıcıların, her geçen gün giderek yaygınlaşan, web tehditlerine karşı bilgisayar güvenliğini tam olarak sağlamaları gerektiğini vurgulayarak, “Trend Micro olarak hedefimiz, artan tehditlerin hep bir adım önünde olmak. Bu amaçla en son, kullanıcıların çevrim içi yaptıkları işlemleri güvence altına alarak piyasada mevcut en kapsamlı koruma çözümünü sunan Trend Micro Internet Security Pro’yu satışa sunduk” dedi.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

0 yorum:

Yorum Gönder