15 Mart 2008 Cumartesi

Müzik indirene 222 bin dolar ceza


ABD’de bir mahkeme, bilgisayarına İnternet’ten yasadışı yollarla müzik yükleyen bir kadını 222 bin dolar para cezasına çarptırdı.
LONDRA - 32 yaşındaki Jammie Thomas bu cezayı, belirlenen 24 şarkıyı İnternet üzerinden yasadışı bir şekilde paylaştığı için aldı. Thomas böylece her şarkı için 9,250 dolar ödemek zorunda kalacak.

Ancak müzik şirketleri, Thomas’ın 1,702 şarkı paylaştığını saptamışlardı. Mahkeme bu rakamı dikkate alarak karar vermiş olsa ceza milyonlarca doları bulabilirdi.

Her yıl, milyonlarca kişi müzik dosyalarını yasadışı bir şekilde paylaşıyor. Müzik şirketlerine göre bu, sektörün kazancı için ciddi bir tehdit.

Şimdiye kadar, yasadışı yolla müzik dosyaları indirilmesi ile ilgili olarak 26 bin dava açıldı. Ancak çoğu durumda sanıklar, firmalarla anlaşma yoluna giderek birkaç bin dolarlık cezalar ödediler.

Jamie Thomas ise davayı mahkeme önünde sonuçlandırma yolunu seçti. Thomas’ın avukatı Brian Toder, Associated Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bu cezanın Thomas için büyük bir maddi zorluk yaratacağını söyledi.

Amerikan müzik şirketleri, halkın, mahkemenin verdiği kararı anlayışla karşılayacağına inandıklarını belirtiyorlar.

Müzik şirketlerinin avukatlarından Richard Gabriel, “Bu karar insanlara, kayıtlarımızı korsan yolla indirmenin ve dağıtmanın doğru olmadığına dair net bir mesaj veriyor” dedi.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

0 yorum:

Yorum Gönder