17 Mart 2009 Salı

İşyerinde Yapabileceğiniz Egzersizler

Uzun süren çalışma saatleri genellikle spor yapmamak için bahane olarak gösterilir. Ancak günlük çalışma saatlerinizin arasında fiziksel aktiviteler içinde zaman ayırmanız sağlık ve kilo problemlerinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Hareketsiz bir yaşam biçiminin dengesiz beslenmeyle bir araya gelmesi kilo problemlerinin başlıca sebebidir.

Uzun süren çalışma saatleri genellikle spor yapmamak için bahane olarak gösterilir. Ancak günlük çalışma saatlerinizin arasında fiziksel aktiviteler içinde zaman ayırmanız sağlık ve kilo problemlerinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Hareketsiz bir yaşam biçiminin dengesiz beslenmeyle bir araya gelmesi kilo problemlerinin başlıca sebebidir.

Çalışma günlerinizde de spor yapabilmenizin birçok yolu var. Haftada beş kere en az 30 dakikalık periyotlarla hafif fiziksel aktiviteler yapmayı amaçlayın. Hafif aerobik hareketleri kalp hızını artırır ve biraz nefes nefese kalmanıza ve terlemenize neden olur.

Ofis Egzersizleri


Eğer gün boyunca uzun süre oturuyorsanız, doğru bir şekilde oturmanız ve ofiste egzersiz yapmanız gerekir. Gün içerisinde kıpır kıpırsanız yaklaşık 500 kalori yakabilirsiniz ki bu küçük bir öğün yemekle eşittir. Doğru oturmak için gözleriniz bilgisayar ekranının en üstüyle aynı seviyede olmalıdır. Sandalyenizin açısını belinize uygun ayarlamalısınız, böylece sırtınızı yaslayacak bir desteğiniz olur. Koltuğunuzu kalçalarınız dizlerinizden yukarıda olacak şekilde ayarlamalısınız. Bilekleriniz düz olmalı ve dirsekle bilek arasındaki bölüm masanıza paralel olmalı.Şimdi doğru pozisyondasınız,ayaklarınızın yere düz bir şekilde basmasına dikkat edin.

Oturma Egzersizleri
Aşağıdaki egzersizleri günde birkaç defa tekrarlamalısınız:

* Omuzlarınızı silkin(omuzlardan kulaklara). Her bir omzunuzu üçer kere döndürün.
* Göğüslerinizi gerin (ellerinizi arkada birleştirin, omuzlarınızı geriye doğru çekin)
* Belkemiğinizi -her yöne iki kere-döndürün
* Bunları her saat yapın (koltuğunuzda veya arabanızda sabit haldeyken)

Ayaktayken Yapabileceğiniz Egzersizler
Ayakta dikilmek zorunda olduğunuz zamanlarda bu egzersizleri deneyin: Sırtınızı duvara yaslayın, kollarınızla hafifçe asılarak bacaklarınızla dizleriniz arasındaki açı 90 derece olana kadar sırtınızı döndürün 20ye kadar sayın daha sonra doğrulup sonra yine tekrarlayın.

Ayakta 10 şınav çekin (kollarınızın açıklığı normal bir şınavdaki gibi) duvara doğru eğilin Yürüyüş Yapın Her saat başı kalkıp birkaç dakika yürüyün. İş yerinizdeki en uzak fotokopi veya faks makinesine yürüyün. Her gün işe giderken asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın. Bir iş arkadaşınıza bir şey söylemek istediğinizde e-mail veya telefon kullanmak yerine yanına gidin.

Öğle Aralarını Aktif Bir Şekilde Geçirin
Öğle arasında veya işten sonra futbol maçları düzenleyin. Yüzmeye gidin. Öğle arasında 30 dakika yürüyün, hava kapalıysa bir spor salonuna gidip koşu bandında yürüyün. İşyerinizin yakınında dik bir tepe bulun ve tırmanın 20 dakika boyunca işyerinizdeki merdivenleri çıkıp inin. Bir atlama ipi alın ve 15 dakika boyunca ip atlayın.

Planlarınızı Yapın
Spor ayakkabılarınızı hazırlayıp geceden kapının yanına bırakın, böylece ertesi sabah aceleyle işe giderken onları unutmazsınız. Herkese öğle araları spor yapıp zinde kalacağınızı söyleyin böylece onlarda sizi cesaretlendireceklerdir. Yürümek için motivasyon 15 dakikada 1 km yürüyerek yaktığınız kalori miktarı 8 dakikada 1 km koşarak yaktığınız kalori miktarıyla aynıdır. Haftada üç kere 2 km yürümek kilo vermenize yardımcı olur.

Sağlıklı Çalışma Alanları
Sağlıklı alışkanlıklarınızı işyerinizde uygulayabilmek performansınızı arttırır ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. büyük bir fark yaratmak küçük değişiklikler gerektirir. bu yüzden pozitif olun. İnsanlar uyanık oldukları saatlerin ortalama %60’ını çalışarak geçirirler. Bu nedenle çalışma saatlerinizi ne tür basit değişiklerle daha eğlenceli hale getireceğinizi düşünmenizde yarar var.

0 yorum:

Yorum Gönder