6 Nisan 2009 Pazartesi

İncelmek için değil sağlık için diyet

Yaz aylarında daha ince ve güzel bir vücuda sahip olmak için yapılan hızlandırılmış diyetlerle sağlığınızı bozmayın, sağlığınız için diyet yapın!

Kış aylarında soğuk havanın da etkisiyle hamur işi başta olmak üzere yağlı ve tatlı ağırlıklı yiyeceklerin bol miktarda tüketilmesi, yaz aylarında özellikle kadınların karşısına ''vücutta depolanmış yağ problemi'' olarak çıkıyor.

Hava sıcaklığındaki artış nedeniyle giysilerin inceldiği yaz aylarında, en gözde tatil mekanı plajlara çıkabilmek için vücutlarındaki bu yağdan kurtulmak isteyen kadınlar, soluğu, en kısa sürede bu sorundan kurtaracak diyet uzmanlarında alıyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyet Uzmanı Elif Yıldırım, yaz diyetinin kış diyetine göre daha kolay, ancak bilinçli yapılmadığı takdirde sağlık açısından daha riskli olduğunu söyledi.

Yıldırım, zayıflamak için yapılan diyetin bir şey yiyip içmemekten ibaret olmadığını belirterek, ''Yaz aylarında uygulanacak diyet programlarının, hava sıcaklığı nedeniyle oluşan yeme-içme isteksizliğinin de yardımıyla başarı şansı daha yüksektir. Ancak, tüm diyetlerde olduğu gibi yaz aylarında yapılacak diyetin de hızlı ve sert bir şekilde değil, yavaş yavaş ve düzenli yapılması yararlıdır'' dedi.

''BİLİNÇSİZ DİYET HASTA EDİYOR''
Sanılanın aksine yaz mevsiminde ihtiyaçtan fazla içilen suyun zayıflamak için olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi bulunmadığını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Çok çeşitli diyet türleri var, ancak herkesin metabolizması farklıdır. Bu nedenle uygulanacak diyetin nasıl olacağına diyet uzmanlarından çok, vücudunu daha iyi tanıyan kişinin kendisi vermelidir. Diyetisyen, sadece denetleyici ve yanlış yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi konusunda danışman olarak görev yapmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken önemli konu ise 15 gün gibi kısa süre içinde zayıflamaya çalışmaktır. Bu durum hava sıcaklığının da etkisiyle vücut direncini zayıflatıp, yetersiz beslenmeye bağlı olarak kalp, böbrek rahatsızlığı gibi önceden varolan ancak bilinmeyen hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. İzlenmesi gereken en iyi yöntem, diyetin belli bir plan dahilinde yavaş yavaş uygulanmasıdır.''

Konya Numune Hastanesi'nde görevli Diyet Uzmanı Nilgün Baysal ise diyetin sadece zayıflamak değil, kişinin bedensel durumunu iyileştirmek, gerekli enerjiyi sağlayan protein, karbonhidrat ve yağ gruplarından herhangi birinin doğru ve sağlıklı beslenme programıyla denetim altına alınması anlamına geldiğini söyledi.

MUCİZEYE ÖNERİLERE KANMAYIN
Baysal, vücuttaki su kaybının normal kişilerde bile tehlike sınırına dayandığı yaz aylarında yapılacak diyetlere daha fazla özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen , şunları kaydetti:

''Yaz aylarında ince ve güzel bir vücuda sahip olmak, hem de bunu birkaç hafta içinde gerçekleştirmek ümidiyle diyetisyenlere başvuranların sayısı çok fazla. Hiç kimse bir hafta 10 gün içinde yağlarından tamamen kurtulmak gibi yanlış bir beklenti içine girmemelidir. Tatile yağsız ve formda bir vücutla çıkmak isteyenler, zayıflama çayı gibi, kendilerine kısa sürede kilo verdireceğini düşündükleri (mucizevi) diyet programlarına ilgi göstermemelidir. Çünkü, diyet sadece tatil için değil, sağlık için yapılmalıdır.''

0 yorum:

Yorum Gönder