3 Nisan 2009 Cuma

Aşık çiftler için diyet

Üç kilo fazlanızı Sevgililer Günü'nde eşinizle veya sevgilinizle başlayacağınız diyetle daha kolay verebilirsiniz. Çünkü çiftlerin birlikte yaptıkları diyet daha hızlı sonuç veriyor

Sevgililer Günü'ne istediğiniz kiloda giremeyenlerdenseniz 14 Şubat sevgilinizle veya eşinizle birlikte yapacağınız diyet için iyi bir başlangıç tarihi olabilir. Beslenme ve diyet uzmanı Ayşegül Bahar Kaymakçı sağlığını koruyup istediği kiloya inmek isteyen çiftlere beraber uygulayabilecekleri ve iki haftada üç kilo verebilecekleri bir diyet hazırladı. Çiftlerin birlikte şişmanlayabildikleri gibi kolaylıkla zayıflayabileceklerini söyleyen Kaymakçı "Yemek saatlerini birlikte geçiren kişilerin motivasyonlarını kaybetmemeleri açısından beraber diyete girmeleri en doğrusu" diyor.

Sevgililer Günü'nde başlanabilecek ve çiftlerin birlikte uygulayacağı bir diyet hazırlama fikri nasıl ortaya çıktı?
Diyete başlayan kadınlar sevgililerini veya eşlerini de diyet yapmak için ikna ediyorlar. Çünkü birlikte diyet yapmayı daha verimli buluyorlar. Sabah ve akşam yemeklerini beraber yiyen çiftlerin diyete uyumları daha hızlı oluyor. Ben de bu yüzden birlikte zayıflayan çiftlere benzer listeler veriyorum.

Sevgililerin yeme alışkanlıklarının zamanla birbirine benzediği, evlendikten sonra da kilo aldıkları doğru mu?
Evet, zamanla yeme alışkanlıkları giderek birbirine benziyor. Kilo almalarının nedeni çiftlerin beraber geçirdikleri zamanı genellikle yemeğe çıkarak, kahvenin yanında tatlı yiyerek, birlikte brunch yaparak ya da romantik ve şatafatlı akşam yemekleriyle süslemeleri. Böylece sevgililerle geçirilen zamanlar hareketsiz ve bol kalorili oluyor. Evlenince birlikte kilo alan çiftlerin birlikte kilo vermesi de daha kolay oluyor.

"Birlikte yapılan diyet çiftin ilişkilerini sağlamlaştırıyor"
Birlikte yapılan diyetin yararları neler?
Bu sayede çiftlerin arasındaki paylaşım artıyor. İlişkileri sağlamlaşıyor ve birbirlerine destekleri artırıyor. Diyeti uygulayan kadınlar bu işe eşleriyle başlamaktan çok mutlular. Aynı tarzda beslendikleri için ayrı ayrı yemek yapmak zorunda kalmıyorlar. Motivasyon korunduğu için diyeti bozma ihtimali de azalıyor.

Sevgililer Günü'nde kalorisi düşük bir yemek tavsiye etseniz...
Eğer çiftler suşi seviyorlarsa suşi yemeye gidebilirler. Yanında da çilekli şarap içebilirler. Baharatlı yemekleri seven bir çift Hint mutfağını tercih edebilir. Çin mutfağı da kalorisi az olan mutfaklardan. Yemekten sonra yenilen çilekli yoğurt tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yemeğini evde yiyecek olanlar için ise makarna ve çilekli şampanya ideal.
Diyet listesi
Kadınlar / hafta içi günlerde sabah: 1 dilim beyazpeynir, 1 dilim ekmek, domates, salatalık, biber ve şekersiz çay.
Öğle: 150 gr. et, tavuk ya da 200 gr. balık ızgara, salata (1 kaşık zeytinyağı ve limon).
İkindi: 1 adet kabuklu elma.
Akşam: Öğlenleri yediklerine ek olarak karışık mevsim salatası.
Gece: 2 porsiyon meyve.
Erkekler hafta içi günlerde sabahları kadınlardan farklı olarak 2 dilim ekmek, öğlenleri mönüye ek olarak 1 dilim ekmek, ikindileri 1 adet tek kaşarlı yağsız tost ve şekersiz çay, akşamları yemeğin yanında 1 dilim ekmek yiyebiliyor.
Kadınlar / cumartesi günü sabah: 5 kaşık mısır gevreği, 1 bardak süt.
Öğle: 1 dilim vejetaryen pizza ve 1 bardak ayran. 1 orta boy vejetaryen pizza partnerle paylaşılabilir.
İkindi: 1 porsiyon ince hamurlu meyveli tatlı partnerle paylaşabilir.
Akşam: 1 porsiyon ızgara, et, tavuk veya balık ve salata.
Gece: 2 porsiyon meyve.
Erkekler cumartesi günü sabah 6 kaşık mısır gevreği yerken öğlen saatinde 2 dilim vejetaryen pizza yiyebilir. Akşam yemeğinde ise kadınlarınkine ek olarak 5 kaşık sebze yemeği yiyebilirler.
Kadınlar için pazar günü sabah: 2 dilim ekmek, 2 dilim peynir, 1 adet haşlanmış yumurta veya omlet, domates, salatalık, biber, 1 tatlı kaşığı kaymak ile 1 tatlı kaşığı bal veya 5 adet zeytin, şekersiz çay.
Öğle: Ton balıklı salata.
İkindi: Yağsız tost, ayran.
Akşam: 1 porsiyon ızgara et, tavuk veya balık, salata ve 1 kadeh kırmızı şarap. (Şarap yerine 1 porsiyon sütlü tatlıyı partnerinizle paylaşabilirsiniz.)
Erkekler için pazar günü sabah: Kadınlardan farklı olarak 4 dilim ekmek var.
Akşam: Mönüye ek olarak 2 kadeh kırmızı şarap içebilirler.

Aşk köpüğü
Ayşegül Bahar Kaymakçı'dan Sevgililer Günü için düşük kalorili tatlı tarifi...
Malzemeler: 150 gr. light yoğurt, yarım çorba kaşığı hazır kahve, 1 kahve kaşığı kakao, yarım çorba kaşığı toz tatlandırıcı.
Hazırlanışı: Malzemeler köpük haline gelene kadar mikserde karıştırılır. Temiz bir tülbent ile suyu süzüldükten sonra dolapta bekletilip soğuk servis edilir. Porsiyonları süslemek için 5 adet çilek kullanabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder