18 Mart 2009 Çarşamba

Hamilelik Karpal Tünel Sendromu'nu (KTS) tetikleyebilir!

Özelikle hamilelikte görülen rahatsızlıklardan biri Karpal Tünel Sendromu'dur. El ve kolda uyuşma ile ortaya çıkan hastalık ilaç veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Kadıköy Şifa Hastanesi uzmanlarından Op. Dr. Serdar Armağan Karpal Tünel Sendromu ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlıyor.

Tuzak Nöropati vücudumuzun çeşitli yerlerinde görülen, yakınındaki anatomik yapıların sıkıştırması sonucu buradan geçen sinirin yaralanmasıdır. Karpal Tünel Sendromu (KTS) üst kolda en sık görülen tuzak nöropatidir. Median sinir avuç içi tarafında tam bilek kıvrımında bulunan karpal tünel denilen kanal içinden geçer ve baş, işaret ve orta parmağım avuç içine bakan yüzeyine dağılır. Çeşitli nedenlerle burada meydana gelen sıkışma sonucu KTS dediğimiz hastalık meydana gelir.

Karpal Tünel Sendromu'na tetikleyen nedenler nelerdir?

- El bileğinin tekrarlayan hareketi,

- Bilek üzerine direkt baskı,

- Uzun süreli vibrasyon yapan el aletlerinin kullanılması,

- Yanlış pozisyonda bilgisayar kullanımı,

- Hamileliğin ilerleyen devreleri,

- Romatoit artrit, şeker, hipotiroidi (tiroit bezinin az çalışması)gibi sistemik hastalıklar,

- Müzisyenlik, teknisyenlik veya bahçe işleriyle uğraşma.

Karpal Tünel Sendromu hangi şikâyetlerle ortaya çıkar:

- Geceleri uyuşuk el ile uyanma. En çok baş, orta ve işaret parmağında uyuşukluk ve daha sonra bu parmaklarda oluşan ve bazen kola yayılan ağrı başlangıç şikayetidir.

- Hastalık tedavi edilmezse özellikle el sıkmada zorlanma, eldeki eşyayı düşürmeler başlar

- Daha ileri evrelerde tedavi edilmez ise başparmağın el bileğine yakın avuç içi tarafındaki kasta erimeler başlar.

Karpal Tünel Sendromu nasıl teşhis edilir?

Hastanın anlatmış olduğu şikayetler ile tanı konur. KTS hastalığın kesin teşhisi iyi bir nörolojik muayene ile başlar daha sonra boyun fıtığını ayırmak için MRI istenir. Ve hastaya EMG (sinir iletim testi) tetkiki yaptırılır. Ayrıca sistemik hastalığı ayırmak için gerekli kan tetkikleri istenir (kan şekeri, tiroit hormon seviyeleri, kan sayımı). Bu verileri değerlendiren doktor tanıyı kesinleştirdikten sonra hastalığın tedavisini planlar.

Karpal Tünel Sendromu'nda tedavi nasıl uygulanır?

Hastanın şikayetleri az ve yeni başlamış ise öncelikle hastalığı tetikleyen şeker gibi sistemik hastalıklar varsa bunlar tedavi edilmeli bunun için dâhiliye uzmanından yardım alınmalıdır.

Şikâyetleri devam eden hastaya el bileğini nötral pozisyonda (doğal pozisyonda) tutan atel takılır. Ağrı kesici ve bu bölgedeki ödemi azaltacak ilaçlar verilir. Bilek bölgesine steroid enjeksiyonları denenebilir.

El bileğine yük veren ve median sinirin sıkışmasına sebep olan hareketler yasaklanır.

Hastalarımızın % 50'si bu tedaviden sonuç alınır ama dikkat edilmezse şikayetler tekrarlayabilir.

Yukarda saydığımız önlemler ve tedaviden sonuç alamayan hastalarımıza lokal veya genel anestezi altında cerrahi tedavi uygulanır. 3 - 4 cm'lik bir kesi ile mikroskop altında sıkışan sinir üzerindeki bant açılır. Sinir bu girişimle rahatlatılarak hastamızı bezdiren şikâyetlerden kurtulması sağlanır. Aynı gün taburcu edilir. O gece hastamız rahat bir şekilde uyur.


Lida Dai Dai Hua Jiao Nang Seo

0 yorum:

Yorum Gönder