27 Aralık 2013 Cuma

Bitcoin Nedir?

Çok merak edilen bitcoin nedir olayının herkesin anlayabilecegi şekilde yazmak istedim. (Örneklendirmelerdeki rakamlar hayalidir.)

BitCoin Nereden Çıktı?
Ülkelerin para kuruna bağlı olmadan, Para Alabilme/Gönderebilme/Yatırım yapılabilme/İşlem Masrafı olmaması/fikri her daim vardı. İnternetin gelişip, yaygınlık kazanması ile bu fikir hayal olmaktan çıktı.
Paypal, bu Hayallerin bir kısmını yapabiliyor ama Yatırım ve Masrafsızlık kısmını tam olarak gerçekleştiremiyor.

Alternatif Sanal Para üretebilme hayalini gerçeğe dönüştürebilmek için en önemli nokta kullanılacak sanal paranın gün yüzüne çıkartılmasıydı. Nasıl ki Gerçek dünyada Para, taklit edilemeyeceğine güven üzerine kurulmuşsa, Sanal Banknotlarında taklit edilemeyecek bir güven üzerine inşaa edilmesi gerekmekteydi.
Dünyanın en güçlü bilgisayarları ile bile çözülemeyecek bir algoritma oluşturulabilirse, insanların kafasındaki güven meselesi çözülebileceği düşünüldü.
Bitcoin algoritması bu fikirle ortaya çıktı. Mevcut teknoloji ile kullandığımız algoritmayı çözebilmeniz için en az 40 yıl geçmesi gerekiyor denildi. 40 yıl gibi bir sürede sanal paranın ve sanal cüzdanların yaygınlaşması, insanlar tarafından kabul görmesi, şirketlerin ve bir neslin benimsemesi için yeteri kadar uzun bir süre.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin, 21 milyon parçadan oluşan bir puzzle’dır. Bu puzzle parçaları birbirine hiç benzemeyen ama biribiri ilede ardışık olarak ilişkili elemanlar. Gerçek dünyada puzzle parçaları yerlerine yerleştirdikçe çözmek kolaylaşırken, bitcoin evreninde parçaları çözdükçe bir sonraki parçayı yerine yerleştirmek çok daha zor hale geliyor. Bir çözüm bloku geçilmeden bir üst level’a geçilemiyor.
Şu an ki bilgisayar işlemci teknolojisi ile yani dünyadaki tüm bilgisayarların işlemcisi birleşse ve hiç kapanmadan işlem yapsalar, 21milyonuncu puzzle parçasının çözülebilmesi için öngörülen süre en az 40 yıl.

Bitcoin kod adı “Satoshi Nakamoto” olan japon matematik ve network ekibi tarafından ilk kez ortaya atılan bir matematik algoritması aslında. Satoshi Nakamoto adı, samsung, toshiba, nakamichi, motorola gibi firmaların kısaltmasından türetilmiş ve ekip adını Satoshi Nakamoto algoritması koymuşlar.

Bu ekipteki kişilerin kim olduğu ve akibeti belli degil çünkü adamlar algoritmanın nasıl çözülecegini ve ardışık olarak nasıl ilerlediğini biliyorlar. Sanal parayı manüpüle edebilirler. 5 yıl sonra çözülemeyecek denilen para şifrelerini piyasaya sürerlerse her biri milyarder olmuş olacak
Ekipteki kişilerin tek bir gayesi vardı çözülmesi imkansıza yakın ve birbirinden bağımsız ama birbiriyle son derece ilişkili devasa büyüklükteki rakamlar üretmekti.


Peki bu Bitcoin algoritma nasıl bir şey:
Örneklendirmek gerekirse çok devasa büyüklükteki Asal bir sayının kökünün son 5 rakamı belli.

12154858787845121248787887441121215498787878787887 45454551512369871215485878784512124878788744112121 5445252145874547

Bu devasa büyüklükteki asal sayının ne olduğu bulmanız ve bunu 16bit olarak şifreleme üzerine kurulu sistem.

Asal sayının kökünün son 5 rakamından asal sayının ne olduğunu bulabilmenizin tek yolu deneme yanılma. Deneme yanılma yaparak ihtimalleri deneyip Asal sayıyı bulan kişiye madenci deniliyor.
Bu asal sayıyı bulursanız işte size 1 bitcoin veriyor Network sistemi.
ilk zamanlar bitcoin kazanmak madenci için (brute force yapan kişi için) kolaydı.
Ama zamanla bir üst blok açıldıkça brute Force yapmak çok zorlaştı. Ve madenci havuzu sistemine geçildi. Asal sayının ilk 15 rakamını bulmak için A bilgisayarı ugraşıyor. ikinci 15li rakam blogunu B bilgisayarı uğraşıyor üçüncü 15’li rakam için C bilgisayarı uğraşıyor.
Buldukları rakamları da birbiri ile birleştirip olup olmadığını denemek gerekiyor.
Diyelim ki deneme yanılma yaparak tüm ihtimalleri test edip buldular Asal sayıyı. Bir sonraki asal sayı bloku bu sefer 45 haneli olarak değil de 60 haneli olarak ortaya çıkıyor çözmek daha da zor hale geliyor. Çözüm zorluğu lineer değil logaritmik olarak artıyor.

Özetle: Madencilik yapmak artık çok çok zor. Bizim Bitcoin algoritmasında bilmemiz gereken tek şey, çözülebilmesi çok çok zor bir matematik sorusu olduğu. Bu kadar zor olmasındaki tek amaç her önüne gelen sahte bitcoin üretmesin.

Bitcoin Nerede Peki?
Bitcoin dünyası, uygulama katmanındaki protokoller gibi bir protokoldür. Tıpkı HTTP,POP3,SMTP, FTP gibi. Örneğin FTP protokolünden hizmet alabilmeniz için CUTEFTP gibi bir programa ihtiyacınız varsa Bitcoin protokolünden hizmet alabilmeniz için açık kaynak kodlu bitcoin programını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Bu program size bitcoin protokolüne geçiş kapısını açıyor bir nevi bitcoin networkuna bağlıyor sizi. Network içine girince burada kullanacağınız bir sanal cüzdanınız var.
Bitcoin dünyasındaki sanal paranız ile alışveriş yapıp harcayabiliyorsunuz.

Gerçek dünyadan bu network içine para girişi yada çıkışı yapabilmek için Sanal Döviz büroları var.
Http Katmanındaki Sanal Döviz bürosunun IBAN numarasına, gerçek banka hesabınızdan örnegin 100$ para gönderiyorsunuz, sanal döviz bürosunun çalışanı, internet bankacılığı ile banka hesabı kontrol ediyor, reel para sanal döviz bürosunun hesabına düşer düşmez, Bitcoin Network ündeki parayı gönderen alıcı kişinin bitcoin cüzdanını 10btc (bitcoin) sanal para aktarıyor. Gönderim içinde küçük bir komisyon kesiyor içinde.

Sanal Döviz büroları, madencilerin elindeki bitcoinleri satın alıp, reel dünyadaki alıcılara komisyon karşılığı satıyor.
Sanal döviz bürolarının sattığı şey aslında şifresi çözülmüş asal sayı blogu. Teorik olarak gerçek altın gibi elle tutulur bir emdia degil. Bir çok yatırımcıyı korkutan şeyde işte tam bu.
16 haneli bir rakama 1000$ para vermek hiç mantıklı gelmiyor.
Sabah kalkıyorsunuz ve Bitcoin Networkü Kara Para aklıyor diye FBI tarafından kapatılma ihtimali her zaman var. Risk çok yüksek olduğu içinde kazanç yüksek bu bitcoin sisteminde.

Bitcoinlerimi Nasıl gerçek hesabıma çekerim?
bitcoin cüzdanınızdaki sanal parayı, sanal döviz bürosunda reel paraya dönüştürebiliyorsunuz.

Bu sistemin benzeri aslında oyunlarda çok sık kullanılıyor. Warcraft yada metin2 gibi oyunlarda sanal altınlar gerçek paralara satılıyor. 1000 gold 10$ a satılıyor.
Nasıl ki Satın aldığınız Warcraft oyun altınını harcamak için oyuna girmeniz gerekiyor aynen bunun gibide bitcoin'i harcamak için Network'e girmeniz gerekiyor. Aynı network içindeki başka bir cüzdana ücretsiz olarak para gönderebiliyorsunuz.

Bitcoin Yatırımı Nedir?
Yukarıda biraz anlatmaya çalıştığım gibi zaman geçtikçe bitcoin kazanabilmek için şifre çözmek çok zorlaşıyor. Elinizdeki bitcoinler daha degerli hale geliyor gün geçtikçe. Aldığınız bitcoinleri daha yüksek fiyattan başkalarına satabiliyorsunuz sanal döviz bürolarında.

Bitcoin Riski Nedir?
Warcraft oyunu için diyelim ki 1000gold satın aldığınız. Blizzard firması oyun sunucularının fişini çekerse, para verip aldığınız altınlar hiç olur ve hiç bir şey iddaa edemezsiniz. Paranız pul olur.
Aynen bunun gibi bitcoin networkü kapatılırsa bitcoinler hiç olur.

Bitcoin'i Cazip Kılan Nedir?
Yine oyundan örnek vermek gerekirse, Warcraft altını sadece oyun içinde harcayabiliyorsunuz. Oyun dışında altın bişey ifade etmiyor. Ama bitcoin oyuna bağlı bir sistem degil. Herşeyi satın alabilirsiniz. Hatta Silk Road isimli bir şirket uyuşturucu satışlarının çoğunu bitcoin ile yapıyordu. 2013 Ekim ayında FBI tarafından kapatıldı ve şirket sahiplerinden 300 bine yakın bitcoin ele geçirildi. 3 yıl önce 1 ABD Doları bile etmeyen bir bitcoin bugünlerde 1000 dolara yakın bir fiyattan alıcı bulabiliyor. Bu bağlamda geçmişin Microsoft ya da Apple hisse senedinden farkı yok. Birkaç gün sonra değeri sıfırlanabilir ama çok yüksek fiyatlara da ulaşabilir. Sadece bitcoin alan yatırım fonları bile kurulmuş durumda. Dijital ürünlerin hızla hayatımıza girdikleri gerçeği belki bundan 1-2 yıl içinde milyarlarca insanın bitcoin ile tanışmış ve kullanıyor olacağı tezini de destekliyor. 21 milyon adet bitcoin üretimi tamamlanana kadar bitcoinin en azından bu “limitli arz” özelliği ön planda tutularak talep görmeye devam etmesi mümkün. Nitekim Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke de ABD Senatosu’na yazdığı bir mektupta “yeni teknolojik gelişimlerin bitcoin ve benzeri sanal para birimlerine daha güvenli, hızlı ve etkin bir kullanım imkanı sağlaması halinde uzun vadede başarılı olacağını söyledi”
Yatırımcılar Amerikan Merkez bankası bitcoini tanımaya başladı görüşünü benimseyip 1 bitcoin fiyatını buralara getirdiler.


Özetle: Bir çok kişi yada firma Sanal Para sistemleri üzerinde çalışıyor. Farklı matematik algoritmaları ile çözülmesi çok zor şifreler üretip bunu sanal olarak satmaya ve yaygınlaştırmaya çalışıyor. Kara Para aklanmasın diye genelde günlük 1000$ ı geçirtmiyorlar işlem hacmini. Bitcoinin arkasında bir merkez bankasının olmaması arz tarafında bir avantaj belki ama teminat tarafında da önemli bir sorun. Bitcoin sistemi bir sorun yaşadığında dijital bitcoinlerin tuvalet kâğıdı olması bile mümkün değil .

Türkçe Sanal Döviz Bürosu var mı?
http://www.btcturk.com/

Kaynaklar: http://www.r10.net/coin-sistemleri/1170663-bitcoin-nedir.html

0 yorum:

Yorum Gönder