30 Ekim 2010 Cumartesi

Ve Youtube 2,5 yıl sonra özgür!

Youtube 2.5 yıl aradan sonra serbest. Mahkeme tarafından kapatılan internet sitesi Youtube açıldı.

Kapatma kararını veren mahkeme, Youtube yasağını kaldırdı. 2.5 yıl önce Atatürk'e hakaret içeren sitede yer alması üzerine erişim yasağı getirilmişti.

Youtube erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla 5 Mayıs 2008'den beri engelleniyordu.


BAŞSAVCI EMNİYET'E SORDU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilim Suçları Büro Amirliği'ne yazı yazarak Youtube'un kapatılmasına gerekçe olan ve Atatürk'e hakaret içeren dört videonun siteden kaldırılıp kaldırılmadığını sordu.

Emniyetten söz konusu videoların kaldırıldığına yönelik cevap alan Kayral, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 9. fıkrasına dayanarak Youtube'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.

Savcı, siteye erişimin serbest bırakılması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na gerekli yazıyı yazdı.

Merkezi Almanya'da bulunan International Licencing Service adlı bir telif ajansı, dün Atatürk'e hakaret içeren videoların haklarını satın alarak siteden kalldırdığını açıklamıştı.

YILDIRIM: NİHAYET GÖRDÜLER

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, YouTube'un sansürlenmesine neden olan sakıncalı içeriğin siteden kaldırıldığını, müracaat halinde sitenin açılabileceğini açıklamıştı. Yıldırım, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve bu nedenle herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söylemişti:

''Nihayet bu paylaşım sitesinin yöneticileri de bu yönde hareket etmeye karar verdiler. Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum. Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır. Gördüğünüz gibi herkes yasalara uyunca hiçbir sorun çıkmıyor.''


Kaynak : http://www.internethaber.com/ve-youtube-2,5-yil-sonra-ozgur-306721h.htm#ixzz13rTfp6Vs

0 yorum:

Yorum Gönder