26 Ocak 2009 Pazartesi

Google, 2008 Yılında Türkiye’de En Fazla Aranan Kelimeleri

Google Türkiye, “Zeitgeist”ın Google üzerinden yapılan aramalar üzerinde yapılan sorgulara bağlı olarak derlenen internet raporunun yer alan Türkiye verilerini açıkladı.

Almanca’da zamanın ruhu anlamına gelen Zeitgeist 2008 raporu, her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye’deki yaşamın tam yansıması gibi.

Sadece Türkiye değil, dünya çapında birçok ülkenin Google üzerinden yaptığı arama sonuçlarını raporlayan Zeitgeist’in 2008 yılı ile ilgili verilerine ulaşmak için tıklayın.

Google Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada 2008 Türkiye listesinde sosyal ağ siteleri,oyun, video paylaşım sitesi ve dizi terimlerinin öne çıktığı bildirildi.

Bu gerçekten de doğru sosyal ağ 2008 ortaları ve 2009 yılının genel açılımı olması beklenmekte. Bununla ilgili bir çok firma sosyal ağ platformlarında yerlerini alma çabası içinde olmaya başladı.

“Zeitgeist 2008: Türkiye” basın sitesinde, Google’nin, arama sonuçlarını analiz ederek 2008 yılı içerisinde Türkiye’de internet kullanıcılarının en çok arama yaptıkları başlıklarla ilgili liste, grafik ve bilgileri bir araya getirdiği kaydedildi.

Sitede yer alan bilgilere göre, Türkiye’de en popüler 10 arama;

1. facebook
2. oyun
3. mynet
4. youtube
5. oyunlar
6. msn
7. indir
8. tv
9. hürriyet
10. haber

Bu sonuç bana şunu ifade ediyor; biz interneti ağırlıklı olarak iletişim, oyun oynama ve mesajlaşmak için kullanıyoruz. Kalan vakitlerimiz ise internetten gerekli dokümanları indirmek ve görsel doküman (video) izlemekle geçiyor. Eh! bundan da vakit bulduğumuz zamanlar okumak ve haberdar olmak için harcanıyor.

En hızlı yükselen aramalar;

1. hi5
2. facebook
3. key
4. netlog
5. sahibinden
6. dizi
7. kurtlar vadisi
8. kpss
9. oyunlar 1
10. vatan

En çok aranan ünlüler;

1. Gülben Ergen
2. Serdar Ortaç
3. Tarkan
4. Demet Akalın
5. Ebru Gündeş
6. Hadise
7. Sibel Can
8. Gökhan Özen
9. Hülya Avşar
10. Şahan iken,

En çok aranan Türk dizileri;

1. Kurtlar Vadisi
2. Kavak Yelleri
3. Yaprak Dökümü
4. Selena
5. Asi
6. Avrupa Yakası
7. Arka Sokaklar
8. Adanalı
9. Binbir Gece
10. Gece Gündüz

En çok aranan ekonomi terimleri;

1. iş
2. kariyer
3. kredi
4. altın
5. para
6. finans
7. euro
8. borç
9. dolar
10. banka

En çok aranan Futbol takımları;

1. Galatasaray
2. Fenerbahçe
3. Beşiktaş
4. Trabzonspor
5. Bursaspor
6. Sivasspor
7. Eskişehirspor
8. Ankaragücü
9. Kocaelispor
10. Kayserispor

Açıklamada, yıl sonu zeitgeist’ına ek olarak global, bölgesel, geçmiş ve şimdiki arama trendlerine bakış sağlayan başka araçların bulunduğu, ancak Google zeitgeist araçlarının, kesinlikle bireysel kullanıcıları teşhis etmek için kullanılamadığı, çünkü araştırmanın belli bir zaman içinde belirli sorguların ne kadar sıklıkta görüldüğünü gösteren anonim ve toplu dökümlerden yola çıkılarak sürdürüldüğü vurgulandı

0 yorum:

Yorum Gönder